Kalendarz ciąży

 

Jesteś w ciąży?

To wspaniała wiadomość. Gratulujemy!

 

Dowiedz się z w jaki sposób,tydzień po tygodniu, rozwija się Twój Maluszek i jak zmieniają się potrzeby Twojego organizmu.

 

Tydzień 1

KOBIETA

Choć może wydawać się to dziwne, ciąża zwykle liczona jest od daty pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki, dlatego też podczas wizyty u ginekologa zostaniesz poproszona o podanie tego terminu. Pierwszy tydzień do dwóch, wliczane w okrescałej ciąży, toczas, gdy Twoja komórka jajowa nie była jeszcze zapłodniona.

 

DZIECKO

Twoje dziecko zostanie poczęte prawdopodobnie w ciągu kolejnych dwóch, trzech tygodni od tego terminu.

Tydzień 2-3

KOBIETA

Prawdopodobnie pod koniec tego okresu w Twoim ciele rozpoczęło się nowe życie. Jeśli dotychczas nie przyjmowałaś kwasu foliowego, z pewnością powinnaś teraz o to zadbać.O szczególnym znaczeniu kwasu foliowego w ciąży czytaj w DIETA W CIĄŻY – TRYMESTR 1

 

DZIECKO

Twoje dziecko właśnie zostało poczęte. Zapłodnione jajo,przywierając do wyściółki macicy,mogło wywołać nieznaczne krwawienie.

Tydzień 4

KOBIETA

Choć Twój ogólny wygląd właściwie nie uległ jeszcze żadnym widocznym zmianom, zmienia się wielkość, miękkość i wygląd Twojej macicy i jej szyjki. Być może na tym etapie już jesteś świadoma przemian, które zachodzą w Twoim organizmie i ich przyczyny.

 

DZIECKO (około 1 mm)

Twoje dziecko mierzy zaledwie od 0,36 do 1 mm, tym niemniej jego rozwój przebiega teraz wręcz błyskawicznie – kształtują się warstwy zarodkowe, z których z czasem wykształcą się wszystkie najważniejsze narządy Twojego dziecka.

Tydzień 5

KOBIETA

Po raz pierwszy od Twojej ostatniej miesiączki nie pojawia się kolejna i tak zostanie już do końca ciąży. Na tym etapie z pewnością obecność zapłodnionej komórki jajowej w Twoim ciele powinien potwierdzić zarówno test ciążowy, jak i podstawowe badanie ginekologiczne w tym kierunku.

 

DZIECKO (około 1,25 mm)

U Twojego dziecka, można wyróżnić już jego główkę i zlokalizowane po obu jej stronach zalążki oczu i uszu, a także dolną część embriona. Ponadto już teraz kształtuje się u niego centralny układ nerwowy; mózg i rdzeń kręgowy. Powstają zaczątki nerek, wątroby, mięśni i jeszcze niekostniejących kości.

Tydzień 6

KOBIETA

Zaczyna zmieniać się wygląd Twoich piersi. Zwiększa się ich objętość, wrażliwość na dotyk, a także powiększają się brodawki sutkowe i ich obwódki, które ciemnieją pod wpływem zmian hormonalnych. Pod skórą piersi mogą pojawić się również niebieskie żyłki, które stają się widoczne na skutek wzmożonego dopływu krwi do piersi.

 

DZIECKO (ok. 2 do 4 mm)

Pod koniec ubiegłego tygodnia w maleńkim ciele Twojego dziecka zaczęło już bić serce, które na razie ma wielkość ziarenka maku. Dziecko ma już własny krwiobieg, w którym zaczyna krążyć krew.

Tydzień 7

KOBIETA

Wiele kobiet zaczyna w tym okresie odczuwać mniej lub bardziej uporczywe nudności oraz zmęczenie. Dodatkowo, mogą pojawić się również wahania nastroju. Zobacz jak radzić sobie z nudnościami w ciąży.

 

DZIECKO (od 4 do 5 mm)

W wieku zaledwie 5 tygodni życia płodowego Twoje dziecko zaczyna przypominać już ludzką istotę. Wydłużające się ramiona i nogi tworzą zaczątki dłoni i stóp. W swojej pierwotnej postaci kształtują się główne narządy dziecka, takie jak wątroba, nerki, płuca, jelita oraz wewnętrzne narządy płciowe.

Tydzień 8

KOBIETA

Na tym etapie ciąży za pomocą badania ultrasonograficznego można określić już przybliżoną datę porodu. To czas najwyższy na pierwszą wizytę u ginekologa, jeśli od ostatniej miesiączki nie udało Ci się jeszcze takiej odbyć. W tym okresie staraj się zwiększyć ilość witamin i składników mineralnych w diecie.

 

DZIECKO (14 -20 mm)

Po raz pierwszy uwidaczniają się rysy twarzy Twojego dziecka. Jego serce podzieliło się już na prawą i lewą komorę i bije w tempie dwa razy szybszym niż u dorosłych. Dziecko ma język, nozdrza, a w pępowinie rozwijają się jego jelita. Formułują się też jego stawy. To czas pierwszych ruchów, których jednak Ty jeszcze nie będziesz czuć na tym etapie.

Tydzień 9

KOBIETA

Twoja macica jest już dwukrotnie większa niż na początku ciąży. Podczas kontrolnej wizyty u lekarza będziesz mogła zobaczyć wyraźnie główkę swojego dziecka oraz jego rozwijające się kończyny. Jeśli nadal męczą Cię nudności, postaraj się nie pić w trakcie posiłków, ani bezpośrednio po nich. Najlepiej przed wypiciem czegokolwiek odczekać około 20-30 minut i pić jedynie między posiłkami. Jedz częściej, za to mniejsze porcje.

 

DZIECKO (ok. 22 do 30)

U dziecka zobaczyć można już poszczególne palce u rąk i nóg, a nawet ich opuszki. Nos zaczyna nabierać wyraźnego kształtu, a oczy niemal w całości przykryte są już powiekami.

Tydzień 10

KOBIETA

Ze względu na zwiększony przepływ krwi w Twoim organizmie, częściej niż zwykle możesz odczuwać pragnienie,a Twoje dłonie i stopy staną się cieplejsze. W przypadku niektórych kobiet w tym czasie pojawiają się też sporadyczne, skąpe plamienia. Choć zwykle nie są one powodem do niepokoju, nigdy nie wahaj się skonsultować tego ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

DZIECKO (ok. 31 do 42 mm, ok. 5 g)

Choć jeszcze wciąż za wcześnie, aby rozróżnić płeć dziecka, już na tym etapie formułują się jego narządy płciowe. Serce jest niemal w pełni ukształtowane. Ponadto w dziąsłach pojawia się dwadzieścia zawiązków zębów.

Tydzień 11

KOBIETA

W tym okresie możesz zauważyć już pierwsze zmiany w obwodzie talii. Prawdopodobnie przytyłaś do tego czasu około 1kg. Postaraj się zupełnie zaprzestać spożywania produktów, w których składzie znajduje się duża ilość cukru i tłuszczu.Jeśli w poprzednich tygodniach męczyły Cię mdłości lub wymioty, może zdarzyć się, że zamiast przytyć – schudłaś.Swoją wagę w ciąży zawsze kontroluj podczas regularnych wizyt u lekarza prowadzącego.

 

DZIECKO (ok. 44-60 mm, ok. 8 g)

Twoje dziecko zaczyna już przełykać, ssać i ziewać. Zanim zakończy się ten tydzień, podwoi się jego długość. Najważniejsze narządy są teraz ukształtowane w swojej pierwotnej postaci i zaczynają funkcjonować. Serce przepompowuje krew. To moment, w którym dziecko zaczyna być znacznie mniej narażone na efekt ujemnych skutków infekcji, czy wady rozwojowe.

Tydzień 12

KOBIETA

Na tym etapie znacznie częściej możesz odczuwać potrzebę oddawania moczu. Niewykluczone, że teraz, w wyniku zbyt gwałtownych zmian pozycji, w jakiej się znajdujesz, mogą przydarzyć Ci się nieznaczne zawroty głowy czy nawet omdlenia.

 

DZIECKO (ok. 61 mm, ok. 8-14 g)

Ciało dziecka zaczynają pokrywać meszkowate włoski. Palce dłoni i stóp zaczynają się od siebie oddzielać i wyrastają na nich paznokcie. Dziecko potrafi już marszczyć czoło, ssać kciuk, a nawet się uśmiechać!

Tydzień 13

KOBIETA

To pierwszy moment ciąży, w którym ryzyko poronienia zmniejsza się o ponad połowę.W ostatnich tygodniach prawdopodobnie przytyłaś około 0,9–1,8 kg.

 

DZIECKO (ok. 65 do 78 mm, ok. 13 do 20 g)

Najważniejsze narządy i układy organizmu Twojego dziecka są już ukształtowane. Na tym etapie dziecko potrafi już rozróżniać dźwięki, odbierając drgania, które dochodzą do jego skóry. W głąb jamy brzusznej przesuwają się jego jelita, wątroba zaczyna wydzielać żółć, a trzustka – insulinę.

Tydzień 14

KOBIETA

Od tej pory powinnaś zacząć odczuwać znaczną poprawę w aspekcie wielu ewentualnych, dokuczających Ci dotąd, dolegliwości ciążowych. W najbliższych tygodniach odzyskasz utraconą energię, poprawie powinien też ulec wygląd Twojej cery i włosów.

 

DZIECKO (ok. 80-93 mm, ok. 25 g)

Dziecko potrafi się już zginać. Na jego głowie pojawiają się pierwsze włoski. To okres, w którym zaczyna podejmować próby ruchów oddechowych, które przygotowują je do życia poza macicą. Do tego czasu tlen będzie czerpać przez pępowinę i łożysko.

Tydzień 15

KOBIETA

Zwiększony poziom progesteronu, który spowalnia pracę przewodu jelitowego, wraz z powiększoną i uciskającą na Twoje jelita macicą, mogą sprawić, że zaczniesz doświadczać zaparć. Możesz łagodzić je poprzez spożycie większej ilości wody oraz owoców i warzyw bogatych w błonnik. Dodatkowo do swojej diety włącz więcej surowych warzyw i owoców, kasze (gryczana, pęczak), a także otręby, czy naturalne płatki owsiane lub żytnie.

 

DZIECKO (ok. 104-114 mm, ok. 50 g)

Twoje dziecko ma już tęczówki i siatkówki oczu, przez półprzejrzystą skórę widoczne są żebra i sieć naczyń krwionośnych. Nad oczami zaczynają pojawiać się brwi.

Tydzień 16

KOBIETA

Pora na kolejne badania kontrolne.To czas, kiedy lekarz, przy sprzyjających warunkach ułożenia dziecka, będzie już w stanie określić jego płeć. W tym okresie powinnaś spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie, w tym większe niż dotąd ilości produktów białkowych, a także warzywa i owoce zawierające witaminę C (np. grejpfruty, aronia czy czarna porzeczka).

 

DZIECKO (ok. 108-116 mm, ok. 80 g)

Kości dziecka są już uformowane i zaczynają zatrzymywać wapń.

Tydzień 17

KOBIETA

To pierwszy moment, w którym możesz zacząć odczuwać ruchy swojego dziecka. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że poczujesz je już na tym etapie, jeśli to Twoja kolejna ciąża. Coraz większa macica powoduje u Ciebie teraz potrzebę częstszego oddawania moczu.

 

DZIECKO (ok. 11 do 12 cm, ok. 100 g)

Na tym etapie wyrównują się powoli proporcje pomiędzy główką dziecka a resztą jego ciała. Kształtują się jego rzęsy, choć oczy wciąż jeszcze pozostają zamknięte. Pod skórą dziecka zaczyna odkładać się tłuszcz.

Tydzień 18

KOBIETA

Wreszcie powinnaś poczuć przypływ sił i energii. W tym okresie zwiększa się również poziom estrogenu, który wzmaga przepływ krwi w okolicach miednicy. Twój popęd płciowy może być teraz nasilony, a pobudzenie seksualne osiągniesz szybciej i częściej niż w poprzednich tygodniach. Pamiętaj, aby wszelkie wątpliwości dotyczące uprawiania seksu w ciąży konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

DZIECKO (ok. 12,5-14 cm, ok. 150 g )

To czas intensywnych ćwiczeń reakcji odruchowych Twojego dziecka, dlatego też dużo się rusza – kopie, obraca i kręci. Po raz pierwszy w jego jelitach gromadzą się odchody, czyli tzw. smółka. W tym czasie formułują się też jego linie papilarne.

Tydzień 19

KOBIETA

Zwiększona ilość estrogenu w Twoim organizmie może spowodować wystąpienie tzw. plam barwnikowych na twarzy. Lepszy dopływ krwi oraz zwiększone tempo przemiany materii najprawdopodobniej przyczynią się teraz do poprawy stanu Twoich paznokci.

 

DZIECKO (ok. 13 do 15 cm, ok. 200 g )

W tym czasie zaczyna się produkcja mazi płodowej. Jej rolą jest ochrona naskórka dziecka przed zbyt intensywnym nasiąkaniem płynem owodniowym. W układzie trawiennym dziecka pojawiają się soki trawienne.

Tydzień 20

KOBIETA

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, od teraz przez kolejne cztery tygodnie możesz poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka. To również czas na kolejne badania kontrolne w ciąży.

 

DZIECKO (ok. 14 -16 mm, ok. 255 g)

Między komórkami nerwowymi Twojego dziecka zaczynają się tworzyć skomplikowane połączenia. U chłopców na tym etapie życia płodowego wykształca się już gruczoł krokowy (prostata), dziewczynki natomiast mają około 2 mln jajeczek w jajnikach. Ta liczba spadnie u nich o połowę do czasu porodu.

Tydzień 21

KOBIETA

Przyszedł czas na kolejne badanie ultrasonograficzne, które pozwoli skontrolować, jak rozwija się Twoje dziecko. Standardowo powinno być wykonane najpóźniej w ciągu kolejnych dwóch tygodni, jeśli Twój lekarz nie zaleci inaczej.

 

DZIECKO ( ok. 16 cm, ok. 300 g)

Dziecko potrafi rozróżnić Twój głos. Jego mózg jest już na tyle rozwinięty, że umożliwia mu naukę przez dotyk. Na języku pojawiają się kubki smakowe.

Tydzień 22

KOBIETA

Coraz intensywniejsze przybieranie na wadze może teraz powodować u Ciebie większą potliwość. Warto, abyś już teraz rozpoczęła ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Sprzyja to zdrowemu rozwojowi ciąży oraz pomaga w prawidłowym przebiegu porodu. Ćwicz z nami!

 

DZIECKO (ok. 19 cm, ok. 350 g)

W tym czasie u dziecka rozwijają się gruczoły potowe, jego skóra staje się coraz mniej przezroczysta, a w jądrach chłopców tworzą się w tym czasie prymitywne plemniki.

Tydzień 23

KOBIETA

Twoje piersi zaczynają produkcję pierwszego pokarmu dla Twojego dziecka, tzw. siary. Niektóre kobiety w tym czasie doświadczają sączenia się jej z piersi na tym etapie ciąży. W ciągu najbliższych dwóch tygodni powinnaś zaplanować kolejne badanie kontrolne.

 

DZIECKO (ok. 22 cm, ok. 455 g)

Mózg Twojego dziecka rozwija się teraz bardzo szybko. To samo dotyczy rozwoju słuchu. Dziecko zaczyna rozróżniać nie tylko dźwięki, które dochodzą do niego z Twojego ciała, ale też z zewnątrz.

Tydzień 24

KOBIETA

Twoje włosy mogą Ci się wydawać gęstsze niż zwykle. Wynika to z tego, że w ciąży zazwyczaj włosy przestają wypadać. Ze względu bowiem na podwyższony poziom estrogenów, nie wchodzą one w fazę katagenu, czyli fazę przygotowania do wypadnięcie. W ostatnich tygodniach mogłaś również zauważyć, że pociemniały miejsca pigmentowane na Twoim ciele, takie jak znamiona i piegi.

 

DZIECKO (ok. 21 cm, ok. 540 g)

Po raz pierwszy w ciele dziecka pojawiają się białe krwinki. Zachodzi też intensywny rozwój płuc, które – choć mogłyby już przy pomocy specjalistycznych urządzeń, utrzymać dziecko przy życiu poza organizmem matki – wciąż jeszcze przechodzą bardzo ważne przemiany.

Tydzień 25

KOBIETA

Wciąż powiększający się brzuch w ostatnich tygodniach mógł powodować u Ciebie niestrawność i zgagę. Dolegliwości te złagodzisz poprzez częstsze przechadzanie się po posiłkach, a także spożywanie większej ilości posiłków w ciągu dnia, lecz w mniejszych porcjach.

 

DZIECKO (ok. 22 cm, ok. 700 g)

Zaczynają pojawiać się zawiązki stałych zębów, dziecko potrafi chwytać stopy, a nerwy w okolicach jego warg i ust stają się bardziej wrażliwe.

Tydzień 26

KOBIETA

W tym okresie u wielu kobiet zwykle powoli pojawiają się nowe dolegliwości związane z ciążą. Mogą to być bóle pleców i kręgosłupa, ucisk na miednicę lub skurcze w łydkach. Do tego może tez dojść zadyszka i częściowe nietrzymanie moczu podczas śmiechu czy intensywnego kaszlu, będące wynikiem rozciągających się mięśni dna miednicy.

 

DZIECKO (ok. 23 cm, ok. 910 kg)

To czas, w którym wzmacnia się kręgosłup Twojego dziecka, dojrzewają płuca i umiejętność wdychania i wydychania. Jego oczy na tym etapie są już ukształtowane.

Tydzień 27

KOBIETA

U niektórych kobiet w tym czasie zaczynają powstawać rozstępy. Zwykle najpierw widoczne są na piersiach i brzuchu. Z czasem mogą objąć także inne części Twojego ciała. Dzięki ustabilizowanej gospodarce hormonalnej powinnaś zacząć odzyskiwać spokój i radość. Dotychczas, mogłaś przytyć około 5,4 kg, z czego 900 g przypadło na dziecko.

 

DZIECKO (ok. 24 cm, ok. 1 kg)

Twoje dziecko po raz pierwszy zaczyna rozchylać powieki. Jego ciało staje się w tym okresie bardziej pulchne niż dotąd. Płuca wciąż jeszcze się rozwijają.

Tydzień 28

KOBIETA

Twój pępek może się teraz rozciągnąć i zacząć wystawać. Jego wygląd po powrocie wróci do normy. Powiększona macica często powoduje w tym czasie napieranie na dolne partie żeber. Być może będziesz teraz potrzebować więcej odpoczynku niż dotychczas.

 

DZIECKO (ok. 25 cm, ok. 1,1 kg)

Poprawia się napięcie mięśniowe Twojego dziecka. Może mrugać. Widać wyraźnie brwi i rzęsy.

Tydzień 29

KOBIETA

Teraz częściej możesz odczuwać ciężkość nóg, a nawet pojawiać się mogą u Ciebie żylaki podudzi, spowodowane uciskiem żył odprowadzających krew z nóg do serca. Dodatkowo, może pojawić się zgaga. Ulgę w przypadku tej dolegliwości przyniesie ograniczenie spożycia kwaśnych owoców (np. cytrusów), a także wyeliminowanie na jakiś czas takich warzyw, jak ogórki kiszone, cebula, por czy ostra papryka.

 

DZIECKO (ok. 26 cm, ok. 1,25 kg)

Mózg dziecka zaczyna być coraz bardziej pofałdowany. Przejmuje kontrolę nad oddychaniem i temperaturą ciała, a także zwiększa wrażliwość dziecka na smaki i zapachy. Dziecko, przez ścianę macicy, jest w stanie rozróżnić w tym czasie oświetlenie dzienne od sztucznego.

Tydzień 30

KOBIETA

To czas, kiedy mogą wystąpić m.in. częstsza zadyszka, dyskomfort związany z coraz większym obciążeniem kręgosłupa, ze względu na zmianę środka ciężkości w Twoim ciele, a także nasilona dekoncentracja, spowodowana intensywniejszym zmęczeniem.

 

DZIECKO (ok. 27 cm, ok. 1,35 kg)

Czerwone krwinki Twojego dziecka są od tej pory produkowane przez szpik kostny. Dotychczas zajmowała się tym wątroba. Podczas, gdy włosy na jego głowie stają się bardziej gęste, meszek na ciele zaczyna powoli zanikać.

Tydzień 31

KOBIETA

Twoja macica w ciągu kolejnych tygodni osiągnie maksymalnie uniesione położenie, które dochodzi do około 12 cm powyżej pępka. Piersi stają się jeszcze cięższe, powiększają się też brodawki sutkowe. Twoja zmieniona waga może powodować teraz obrzęki. W ich złagodzeniu pomoże wyeliminowanie z diety serów żółtych, wędlin peklowanych, solonych ryb czy ogórków kiszonych, a także wszelkich innych produktów, w których znajduje się duża ilość soli.

 

DZIECKO (28 cm, ok. 1,6 kg)

Twoje dziecko coraz bardziej przygotowuje się do życia poza macicą. Za dnia otwiera oczy, a nocą je zamyka i nadal przybiera na wadze.

Tydzień 32

KOBIETA

W kolejnych tygodniach możesz zacząć odczuwać większy komfort oddychania, a także zmniejszenie kłopotów ze strony układu trawiennego. Będzie to oznaczało, że dziecko zaczęło przyjmować pozycję głową w dół, przygotowując się tym samym do wyjścia na świat.

 

DZIECKO (29 cm, ok. 1,8 kg)

Dziecko nadal intensywnie ćwiczy płuca, dalej rozwijają się też jego narządy. Na tym etapie funkcjonują już wszystkie jego zmysły.

Tydzień 33

KOBIETA

To ostatni tydzień w którym wzrasta objętość krwi w Twoim organizmie. Od początku ciąży zwiększyła się ona aż o 50%. Jeśli wciąż doskwierają Ci dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, spróbuj spać z głową w pozycji wyższej niż reszta ciała. Dodatkowo między posiłkami popijaj ciepłą wodę.

 

DZIECKO (ok. 30 cm, ok. 2 kg)

W tym tygodniu życia płodowego, ze względu na intensywny rozwój mózgu, bardzo szybko rośnie też główka dziecka. Kolor jego skóry zaczyna zmieniać się z czerwonego na różowy. Jest to spowodowane gromadzącym się stale pod skórą tłuszczem.

Tydzień 34

KOBIETA

Od tej pory Twoje łożysko jest już w pełni dojrzałe i zaczyna się starzeć. Co jakiś czas możesz odczuwać mrowienie czy ucisk w okolicach miednicy, które są wynikiem dalszego przemieszczania się dziecka ku dołowi.

 

DZIECKO (ok. 32 cm, ok. 2,3 kg)

Rozwija się układ immunologiczny dziecka. Jego ruchy, ze względu na wielkość ciała i ograniczoną ilość miejsca, stają się spokojniejsze, lecz lepiej wyczuwalne.

Tydzień 35

KOBIETA

W tym okresie wydziela się relaksyna – hormon, którego działanie powoduje rozluźnienie spojenia łonowego, niezbędne do prawidłowego porodu siłami natury. W związku z tym możesz odczuwać lekkie bóle w rejonie miednicy. Począwszy od przyszłego tygodnia aż do porodu powinnaś pojawiać się na cotygodniowej kontroli lekarskiej.

 

DZIECKO (ok. 33 cm, ok. 2,5 kg)

Dojrzałe są już nie tylko płuca i przewód trawienny, ale też centralny układ nerwowy. W 95% przypadków u urodzonych w tym czasie wcześniaków nie występują problemy z przeżyciem.

Tydzień 36

KOBIETA

Wkrótce zaczną pojawiać się niebolesne skurcze macicy, w czasie których będzie się ona napinać na około 30 sekund. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Przepowiadają zbliżający się poród, nie są jednak powodem do niepokoju. Wytężony wysiłek, jakiego wymagają od Ciebie teraz zwykłe czynności, a tym samym –wzmożona praca układu krążenia krwi, mogą wywoływać częstsze rumieńce na Twojej twarzy.

 

DZIECKO (ok. 34 cm, ok. 2,75 kg)

Dziecko ma już bardzo ograniczoną ilość miejsca w macicy. Z tego powodu, gdy czasem próbuje zmienić pozycję, możliwe jest, że na Twoim brzuchu zaznaczy się zarys jego łokcia lub stópki.

Tydzień 37

KOBIETA

Niewyspanie spowodowane dyskomfortem związanym z dużymi rozmiarami brzucha, a także niepokojami, jakie na tym etapie ciąży mogą towarzyszyć Ci w związku z porodem, mogą sprawiać, że zaczniesz miewać gorsze nastroje. Staraj się im nie poddawać i myśleć pozytywnie, co z pewnością wpłynie korzystnie zarówno na dziecko, jak i na Ciebie.

 

DZIECKO (ok. 35 cm, ok. 3 kg)

Twoje dziecko wygląda teraz niemal tak, jak będzie wyglądało, gdy zobaczysz je po raz pierwszy po urodzeniu. Do tego czasu najprawdopodobniej przyjęło już pozycję główką w dół.

Tydzień 38

KOBIETA

Od teraz możesz spodziewać się porodu w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. To, kiedy dokładnie nastąpi, jest sprawą bardzo indywidualną. Staraj się mieć pod ręką niezbędne rzeczy, które powinnaś zabrać do szpitala, w razie, gdyby sprawy potoczyły się bardzo szybko.

 

DZIECKO (ok. 35 cm, ok. 3,1 kg)

Łożysko przestaje już powoli spełniać swoją dotychczasową funkcję. W jelitach dziecka gromadzi się smółka, którą wydali ono tuż przed porodem lub zaraz po.

Tydzień 39

KOBIETA

Kończy się trzeci trymestr ciąży i zbliża jej rozwiązanie. Prawdopodobnie w ciągu ostatnich tygodni przybrałaś na wadze dodatkowe 4,5–5,5, kg, z czego 3–3,6 kg przypadło na dziecko. Niebawem wszelkie dokuczające Ci teraz dolegliwości odejdą w niepamięć, a na ich miejsce pojawi się wiele zupełnie nowych emocji i doświadczeń.

 

DZIECKO (ok. 36 cm, ok. 3,25 kg)

Pępowina Twojego dziecka osiągnęła na tym etapie długość niemal identyczną z wysokością dziecka, mierzoną od czubka głowy do stóp. Twoje dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat.

Tydzień 40

KOBIETA

Już niebawem ujrzysz swoje dziecko. Przebyliście wspólnie długą drogę, w czasie której każde z Was przeszło ogromne zmiany. Czas porzucić wszelkie obawy i zebrać siły niezbędne do porodu i opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Powodzenia!!!

 

DZIECKO (ok. 37-38 cm)

Twoje dziecko po porodzie zacznie oddychać samodzielnie. Łożysko zakończy swoją pracę, a pępowina przestanie dostarczać mu krew. Wszystkie organy i narządy Twojego dziecka będą mogły rozpocząć zupełnie samodzielną pracę, do której przygotowywały się przez ostatnich 38 tygodni.

 

Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży oraz zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety ciężarnej – na podstawie „Ciąża . Poradnik dla rodziców” pod redakcją dr AnneDeans, wyd. Muza, 2006 r., wyd. II. oraz „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” opracowany merytorycznie przez mgr.inż. żywienia człowieka Dorotę Świątkowską, pod redakcją Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl